Historia działalności

Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi 2015 2015-09-02
UMACNIANIE I ZDROWIENIE – DAĆ NADZIEJĘ…. tak brzmi tegoroczne hasło przewodnie kampanii „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”. Właściwie stanowi ono połączenie haseł dwóch wcześniejszych kampanii. Mimo upływu czasu są one ciągle aktualne i niezwykle istotne. Nadziei potrzebujemy wszyscy, szczególnie potrzebuje jej człowiek doświadczający kryzysu psychicznego. Choroba psychiczna często wiąże się z cierpieniem, obciążeniem i dotkliwymi kosztami, zarówno osobistymi jak i społecznymi. Nie musi jednak tak być…. Zapraszamy do udziału w tegorocznej kampanii "Schizofrenia Otwórzcie Drzwi" w piątek 11 września 2015 w godz. 11.00 do 17.00 na Placu Solidarności w Wadowicach. Zapraszamy wszystkich sympatyków idei solidarności z osobami chorującymi psychicznie. Bądźcie Państwo z nami!


Jesteśmy przeciw likwidacji NPOZP! 2015-09-02
W dniu 3 września 2015 weźmiemy udział w pikiecie pod Urzędem Wojewódzkim w Krakowie. Będzie ona jedną z form protestu przeciw likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, który opornie wdrażany jest od 2011 roku. Notoryczne niedoinwestowanie psychiatrii oraz brak perspektywicznej polityki społecznej państwa i jego organów w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, a teraz próby umniejszenia ustawowej rangi NPOZP prowadzą do nieuchronnej zapaści w polskiej psychiatrii. Jako stowarzyszenie działające na rzecz osób chorujących psychicznie i ich rodzin chcemy wyrazić swój sprzeciw.


Uwaga! Zmiana dyżuru prawnika 2015-09-01
W miesiącu wrześniu dyżury prawnika w Ośrodku Informacji dla Osób Niepełnosprawnych odbędą się w dniach 22 i 29 września. Za powstałe niedogodności serdecznie przepraszamy.


Dziękujemy Pani Rzecznik 2015-08-13
Pani Profesor Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich VI kadencji zakończyła swoją kadencję. Nasze stowarzyszenie miało okazję skorzystać z zaproszenia Pani Profesor na Konferencję Naukową pn. "Pierwsze ofiary kryzysów - osoby chorujące psychicznie" w czerwcu 2013 roku. Chcemy wyrazić serdeczne podziękowania Pani Profesor za działalność na rzecz ochrony praw i wolności obywatelskich osób po kryzysach psychicznych. Z własnego doświadczenia wiemy jak często ten problem jest marginalizowany i bagatelizowany. Tymczasem jeszcze przed upływem kadencji Profesor Lipowicz upomniała się po raz kolejny u nowego Ministra Zdrowia o osoby chorujące psychicznie i po raz kolejny zwróciła uwagę na niepokojący stan polskiej psychiatrii. Czyniła to w trakcie swej działalności wielokrotnie. Wszak nie od dziś wiadomo, że ten obszar ochrony zdrowia jest trwale niedofinansowany, co ma ogromny wpływ na warunki leczenia w szpitalach psychiatrycznych oraz na stan przestrzegania praw pacjentów. Obecnie toczą się prace nad Narodowym Programem Zdrowia, który ma zawierać wytyczne dotyczące także zdrowia psychicznego. Do tej pory były one określone w osobnym programie. W opinii RPO istnieje ryzyko, że zagadnieniom z zakresu psychiatrii będzie się teraz poświęcać mniej uwagi. Rzecznik poprosił Ministra Zdrowia o dokonanie ponownej analizy skutków, jakie przyniesie likwidacja programu ochrony zdrowia psychicznego. Poniżej zamieszczamy list Pani Rzecznik skierowany do urzędującego Ministra Zdrowia.


Żegnaj Piotrze...
Żegnaj Piotrze... 2015-07-10
....Tu Ciebie nie ma, lecz jesteś przecież... I pozostaniesz w jasnym świecie, Jest coś, co mrokom się opiera, Jest pamięć... A ona nie umiera!


Zmiana dyżuru prawnika 2015-07-10
Informujemy, że nastąpiła zmiana dyżuru prawnika. Najbliższy dyżur odbędzie się nie we wtorek 14.07, ale w czwartek 16.07.2015 w godz. 15.30 do 18.30. Kolejne dyżury pozostają bez zmian, w II i IV-y wtorek miesiąca. Za powstałe niedogodności przepraszamy.


Rusza Grupa Wsparcia dla Rodzin 2015-06-26
We wtorek 30 czerwca o godz. 17.30 w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy w Wadowicach, ul. Wojtyłów 16 odbędzie się pierwsze spotkanie trzeciej już edycji Grupy Wsparcia dla Rodzin osób po kryzysach psychicznych. Zapraszamy osoby, które towarzyszą chorującym psychicznie z naszego powiatu. Spotkania poprowadzą lekarz psychiatra Krzysztof Gil oraz psycholog Anita Franczak - Young. Planujemy łącznie 10 spotkań, odbędą się one w dniach: 30.06, 14.07, 30.07, 11.08, 25.08, 17.09, 6.10, 22.10, 10.11 i 3.12.2015 o godz. 17.30. Udział w grupie jest bezpłatny. W ramach spotkań będzie można skorzystać również z porad wykwalifikowanego i doświadczonego pracownika socjalnego z wieloletnim doświadczeniem pracy z osobami po kryzysach psychicznych i ich rodzinami. Grupa wsparcia jest częścią projektu "Nasze życie w naszych rękach" realizowanego przez nasze stowarzyszenie, dofinansowanego ze środków PFRON. Serdecznie zapraszamy!


Walne Zgromadzenie Członków "ADIUTARE" 2015-06-26
25 czerwca odbyło się Walne Zgromadzenie Członków naszego stowarzyszenia. Przyjęto sprawozdania merytoryczne i finansowe za ubiegły rok. Komisja Rewizyjna przedłożyła swoje sprawozdanie. Przyjęliśmy plan działalności na ten rok. W wolnych wnioskach pojawił się apel o pozyskiwanie wolontariuszy dla naszego stowarzyszenia.


"Nasze życie w naszych rękach" 2015-06-16
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w projekcie pn. „Nasze życie w naszych rękach” w okresie od 15 czerwca do 10 grudnia 2015 roku. W ramach tegorocznego projektu oferujemy: • możliwość skorzystania z bezpłatnej oferty Ośrodka Informacji dla Osób Niepełnosprawnych działającego w siedzibie PCPR w Wadowicach, ul. Mickiewicza 15 oraz w piątki w siedzibie Ośrodka Wspierania Rodziny w Andrychowie, ul. Metalowców 10. Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych działa na podobnych zasadach jak dotychczas. Dyżury pracowników odbywają się w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 9.30 do 15.30, we wtorki w godz. 10.00 do 17.00. Ośrodek zapewnia możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej, po uprzednim uzgodnieniu terminu. Dyżury prawnika odbywać się będą w każdy II i IV -y wtorek miesiąca w godz. 15.30 do 18.30. • możliwość udziału w Grupie Wsparcia dla Rodzin osób po kryzysach psychicznych z terenu powiatu wadowickiego. Grupa działać będzie od czerwca do grudnia 2015 roku. Pierwsze spotkanie odbędzie się 30 czerwca (wtorek) o godz. 17.30 w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy w Wadowicach, ul. E. i K. Wojtyłów 16. Udział w grupie jest bezpłatny. Planujemy 10 spotkań z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem z doświadczeniem pracy z osobami po kryzysach psychicznych i ich rodzinami.


Zapraszamy wolontariuszy! 2015-06-05
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii "ADIUTARE" zaprasza osoby zainteresowane wolontariatem w naszej organizacji do współpracy. Jesteśmy organizacją działającą na rzecz osób po kryzysach psychicznych i ich bliskich. Prowadzimy szeroko zakrojoną edukację społeczną w zakresie problematyki zdrowia psychicznego. Współpracujemy z różnymi instytucjami z terenu powiatu wadowickiego i nie tylko. Od lat współpracujemy z czołowymi ośrodkami psychiatrii środowiskowej w Polsce. Jesteśmy członkiem federacji stowarzyszeń rodzin osób po kryzysach psychicznych. W ubiegłym roku Powiat Wadowicki został wyróżniony przez Marszałka Województwa Małopolskiego za działania wspierające osoby niepełnosprawne, przyczyniło się do tego prowadzenie przez nasze stowarzyszenie Ośrodka Informacji dla Osób Niepełnsprawnych. Osoby zainteresowane współpracą z nami serdecznie zapraszamy do naszej siedziby w Wadowicach, ul. Wojtyłów 16 w dni powszednie w godz. 8.00 - 15.00.


 «  1 2 3 4 5  »