Historia działalności

"Umacnianie i zdrowienie. Dać nadzieję" 2015-09-14
XIV Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie za nami. To kolejne ważne dla nas doświadczenie. Mimo skromniejszego programu przekonaliśmy się, że nasza kampania na stałe wpisała się do kalendarza wadowickich imprez. Przybyli Senator RP Andrzej Pająk, Starosta Wadowicki Bartosz Kaliński, który zapewnił, że powiat nadal będzie wspierał nasze stowarzyszenie, wicestarosta Andrzej Górecki. Nie zabrakło przedstawicieli wadowickich instytucji i służb związanych z polityką społeczną i ochroną zdrowia. Ta obecność nas cieszy. Najbardziej cieszy nas jednak udział zwykłych mieszkańców miasta, dzieci, bo to daje poczucie, że choroba psychiczna i ludzie jej doświadczający nie są już izolowani, nie trzeba się ich bać, żyją i mają swoje miejsce wśród nas.


Pikieta przed Urzędem Wojewódzkim 2015-09-04
W dniu 3 września byliśmy w Krakowie pod Urzędem Wojewódzkim. Jako Stowarzyszenie działające na rzecz osób chorujących psychicznie dołączyliśmy do ogólnopolskiego protestu przeciw likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Dziś dalsze losy tej ustawy, z mozołem wprowadzanej od 2011 roku, są mocno niepewne. „… Propozycja likwidacji ustawowej rangi Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, poprzez przeniesienie go do projektowanego przez Ustawę o zdrowiu publicznym Narodowego Programu Zdrowia jako jednego z jego wielu celów operacyjnych, zdecydowanie obniża jego rangę, znaczenie i rolę….”


Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi 2015 2015-09-02
UMACNIANIE I ZDROWIENIE – DAĆ NADZIEJĘ…. tak brzmi tegoroczne hasło przewodnie kampanii „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”. Właściwie stanowi ono połączenie haseł dwóch wcześniejszych kampanii. Mimo upływu czasu są one ciągle aktualne i niezwykle istotne. Nadziei potrzebujemy wszyscy, szczególnie potrzebuje jej człowiek doświadczający kryzysu psychicznego. Choroba psychiczna często wiąże się z cierpieniem, obciążeniem i dotkliwymi kosztami, zarówno osobistymi jak i społecznymi. Nie musi jednak tak być…. Zapraszamy do udziału w tegorocznej kampanii "Schizofrenia Otwórzcie Drzwi" w piątek 11 września 2015 w godz. 11.00 do 17.00 na Placu Solidarności w Wadowicach. Zapraszamy wszystkich sympatyków idei solidarności z osobami chorującymi psychicznie. Bądźcie Państwo z nami!


Jesteśmy przeciw likwidacji NPOZP! 2015-09-02
W dniu 3 września 2015 weźmiemy udział w pikiecie pod Urzędem Wojewódzkim w Krakowie. Będzie ona jedną z form protestu przeciw likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, który opornie wdrażany jest od 2011 roku. Notoryczne niedoinwestowanie psychiatrii oraz brak perspektywicznej polityki społecznej państwa i jego organów w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, a teraz próby umniejszenia ustawowej rangi NPOZP prowadzą do nieuchronnej zapaści w polskiej psychiatrii. Jako stowarzyszenie działające na rzecz osób chorujących psychicznie i ich rodzin chcemy wyrazić swój sprzeciw.


Uwaga! Zmiana dyżuru prawnika 2015-09-01
W miesiącu wrześniu dyżury prawnika w Ośrodku Informacji dla Osób Niepełnosprawnych odbędą się w dniach 22 i 29 września. Za powstałe niedogodności serdecznie przepraszamy.


Dziękujemy Pani Rzecznik 2015-08-13
Pani Profesor Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich VI kadencji zakończyła swoją kadencję. Nasze stowarzyszenie miało okazję skorzystać z zaproszenia Pani Profesor na Konferencję Naukową pn. "Pierwsze ofiary kryzysów - osoby chorujące psychicznie" w czerwcu 2013 roku. Chcemy wyrazić serdeczne podziękowania Pani Profesor za działalność na rzecz ochrony praw i wolności obywatelskich osób po kryzysach psychicznych. Z własnego doświadczenia wiemy jak często ten problem jest marginalizowany i bagatelizowany. Tymczasem jeszcze przed upływem kadencji Profesor Lipowicz upomniała się po raz kolejny u nowego Ministra Zdrowia o osoby chorujące psychicznie i po raz kolejny zwróciła uwagę na niepokojący stan polskiej psychiatrii. Czyniła to w trakcie swej działalności wielokrotnie. Wszak nie od dziś wiadomo, że ten obszar ochrony zdrowia jest trwale niedofinansowany, co ma ogromny wpływ na warunki leczenia w szpitalach psychiatrycznych oraz na stan przestrzegania praw pacjentów. Obecnie toczą się prace nad Narodowym Programem Zdrowia, który ma zawierać wytyczne dotyczące także zdrowia psychicznego. Do tej pory były one określone w osobnym programie. W opinii RPO istnieje ryzyko, że zagadnieniom z zakresu psychiatrii będzie się teraz poświęcać mniej uwagi. Rzecznik poprosił Ministra Zdrowia o dokonanie ponownej analizy skutków, jakie przyniesie likwidacja programu ochrony zdrowia psychicznego. Poniżej zamieszczamy list Pani Rzecznik skierowany do urzędującego Ministra Zdrowia.


Żegnaj Piotrze...
Żegnaj Piotrze... 2015-07-10
....Tu Ciebie nie ma, lecz jesteś przecież... I pozostaniesz w jasnym świecie, Jest coś, co mrokom się opiera, Jest pamięć... A ona nie umiera!


Zmiana dyżuru prawnika 2015-07-10
Informujemy, że nastąpiła zmiana dyżuru prawnika. Najbliższy dyżur odbędzie się nie we wtorek 14.07, ale w czwartek 16.07.2015 w godz. 15.30 do 18.30. Kolejne dyżury pozostają bez zmian, w II i IV-y wtorek miesiąca. Za powstałe niedogodności przepraszamy.


Rusza Grupa Wsparcia dla Rodzin 2015-06-26
We wtorek 30 czerwca o godz. 17.30 w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy w Wadowicach, ul. Wojtyłów 16 odbędzie się pierwsze spotkanie trzeciej już edycji Grupy Wsparcia dla Rodzin osób po kryzysach psychicznych. Zapraszamy osoby, które towarzyszą chorującym psychicznie z naszego powiatu. Spotkania poprowadzą lekarz psychiatra Krzysztof Gil oraz psycholog Anita Franczak - Young. Planujemy łącznie 10 spotkań, odbędą się one w dniach: 30.06, 14.07, 30.07, 11.08, 25.08, 17.09, 6.10, 22.10, 10.11 i 3.12.2015 o godz. 17.30. Udział w grupie jest bezpłatny. W ramach spotkań będzie można skorzystać również z porad wykwalifikowanego i doświadczonego pracownika socjalnego z wieloletnim doświadczeniem pracy z osobami po kryzysach psychicznych i ich rodzinami. Grupa wsparcia jest częścią projektu "Nasze życie w naszych rękach" realizowanego przez nasze stowarzyszenie, dofinansowanego ze środków PFRON. Serdecznie zapraszamy!


Walne Zgromadzenie Członków "ADIUTARE" 2015-06-26
25 czerwca odbyło się Walne Zgromadzenie Członków naszego stowarzyszenia. Przyjęto sprawozdania merytoryczne i finansowe za ubiegły rok. Komisja Rewizyjna przedłożyła swoje sprawozdanie. Przyjęliśmy plan działalności na ten rok. W wolnych wnioskach pojawił się apel o pozyskiwanie wolontariuszy dla naszego stowarzyszenia.


 «  1 2 3 4 5  »