Historia działalności

Pikieta przed Urzędem Wojewódzkim 2015-09-04
W dniu 3 września byliśmy w Krakowie pod Urzędem Wojewódzkim. Jako Stowarzyszenie działające na rzecz osób chorujących psychicznie dołączyliśmy do ogólnopolskiego protestu przeciw likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Dziś dalsze losy tej ustawy, z mozołem wprowadzanej od 2011 roku, są mocno niepewne. „… Propozycja likwidacji ustawowej rangi Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, poprzez przeniesienie go do projektowanego przez Ustawę o zdrowiu publicznym Narodowego Programu Zdrowia jako jednego z jego wielu celów operacyjnych, zdecydowanie obniża jego rangę, znaczenie i rolę….”


Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi 2015 2015-09-02
UMACNIANIE I ZDROWIENIE – DAĆ NADZIEJĘ…. tak brzmi tegoroczne hasło przewodnie kampanii „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”. Właściwie stanowi ono połączenie haseł dwóch wcześniejszych kampanii. Mimo upływu czasu są one ciągle aktualne i niezwykle istotne. Nadziei potrzebujemy wszyscy, szczególnie potrzebuje jej człowiek doświadczający kryzysu psychicznego. Choroba psychiczna często wiąże się z cierpieniem, obciążeniem i dotkliwymi kosztami, zarówno osobistymi jak i społecznymi. Nie musi jednak tak być…. Zapraszamy do udziału w tegorocznej kampanii "Schizofrenia Otwórzcie Drzwi" w piątek 11 września 2015 w godz. 11.00 do 17.00 na Placu Solidarności w Wadowicach. Zapraszamy wszystkich sympatyków idei solidarności z osobami chorującymi psychicznie. Bądźcie Państwo z nami!


Jesteśmy przeciw likwidacji NPOZP! 2015-09-02
W dniu 3 września 2015 weźmiemy udział w pikiecie pod Urzędem Wojewódzkim w Krakowie. Będzie ona jedną z form protestu przeciw likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, który opornie wdrażany jest od 2011 roku. Notoryczne niedoinwestowanie psychiatrii oraz brak perspektywicznej polityki społecznej państwa i jego organów w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, a teraz próby umniejszenia ustawowej rangi NPOZP prowadzą do nieuchronnej zapaści w polskiej psychiatrii. Jako stowarzyszenie działające na rzecz osób chorujących psychicznie i ich rodzin chcemy wyrazić swój sprzeciw.


Uwaga! Zmiana dyżuru prawnika 2015-09-01
W miesiącu wrześniu dyżury prawnika w Ośrodku Informacji dla Osób Niepełnosprawnych odbędą się w dniach 22 i 29 września. Za powstałe niedogodności serdecznie przepraszamy.


Dziękujemy Pani Rzecznik 2015-08-13
Pani Profesor Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich VI kadencji zakończyła swoją kadencję. Nasze stowarzyszenie miało okazję skorzystać z zaproszenia Pani Profesor na Konferencję Naukową pn. "Pierwsze ofiary kryzysów - osoby chorujące psychicznie" w czerwcu 2013 roku. Chcemy wyrazić serdeczne podziękowania Pani Profesor za działalność na rzecz ochrony praw i wolności obywatelskich osób po kryzysach psychicznych. Z własnego doświadczenia wiemy jak często ten problem jest marginalizowany i bagatelizowany. Tymczasem jeszcze przed upływem kadencji Profesor Lipowicz upomniała się po raz kolejny u nowego Ministra Zdrowia o osoby chorujące psychicznie i po raz kolejny zwróciła uwagę na niepokojący stan polskiej psychiatrii. Czyniła to w trakcie swej działalności wielokrotnie. Wszak nie od dziś wiadomo, że ten obszar ochrony zdrowia jest trwale niedofinansowany, co ma ogromny wpływ na warunki leczenia w szpitalach psychiatrycznych oraz na stan przestrzegania praw pacjentów. Obecnie toczą się prace nad Narodowym Programem Zdrowia, który ma zawierać wytyczne dotyczące także zdrowia psychicznego. Do tej pory były one określone w osobnym programie. W opinii RPO istnieje ryzyko, że zagadnieniom z zakresu psychiatrii będzie się teraz poświęcać mniej uwagi. Rzecznik poprosił Ministra Zdrowia o dokonanie ponownej analizy skutków, jakie przyniesie likwidacja programu ochrony zdrowia psychicznego. Poniżej zamieszczamy list Pani Rzecznik skierowany do urzędującego Ministra Zdrowia.


Żegnaj Piotrze...
Żegnaj Piotrze... 2015-07-10
....Tu Ciebie nie ma, lecz jesteś przecież... I pozostaniesz w jasnym świecie, Jest coś, co mrokom się opiera, Jest pamięć... A ona nie umiera!


Zmiana dyżuru prawnika 2015-07-10
Informujemy, że nastąpiła zmiana dyżuru prawnika. Najbliższy dyżur odbędzie się nie we wtorek 14.07, ale w czwartek 16.07.2015 w godz. 15.30 do 18.30. Kolejne dyżury pozostają bez zmian, w II i IV-y wtorek miesiąca. Za powstałe niedogodności przepraszamy.


Rusza Grupa Wsparcia dla Rodzin 2015-06-26
We wtorek 30 czerwca o godz. 17.30 w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy w Wadowicach, ul. Wojtyłów 16 odbędzie się pierwsze spotkanie trzeciej już edycji Grupy Wsparcia dla Rodzin osób po kryzysach psychicznych. Zapraszamy osoby, które towarzyszą chorującym psychicznie z naszego powiatu. Spotkania poprowadzą lekarz psychiatra Krzysztof Gil oraz psycholog Anita Franczak - Young. Planujemy łącznie 10 spotkań, odbędą się one w dniach: 30.06, 14.07, 30.07, 11.08, 25.08, 17.09, 6.10, 22.10, 10.11 i 3.12.2015 o godz. 17.30. Udział w grupie jest bezpłatny. W ramach spotkań będzie można skorzystać również z porad wykwalifikowanego i doświadczonego pracownika socjalnego z wieloletnim doświadczeniem pracy z osobami po kryzysach psychicznych i ich rodzinami. Grupa wsparcia jest częścią projektu "Nasze życie w naszych rękach" realizowanego przez nasze stowarzyszenie, dofinansowanego ze środków PFRON. Serdecznie zapraszamy!


Walne Zgromadzenie Członków "ADIUTARE" 2015-06-26
25 czerwca odbyło się Walne Zgromadzenie Członków naszego stowarzyszenia. Przyjęto sprawozdania merytoryczne i finansowe za ubiegły rok. Komisja Rewizyjna przedłożyła swoje sprawozdanie. Przyjęliśmy plan działalności na ten rok. W wolnych wnioskach pojawił się apel o pozyskiwanie wolontariuszy dla naszego stowarzyszenia.


"Nasze życie w naszych rękach" 2015-06-16
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w projekcie pn. „Nasze życie w naszych rękach” w okresie od 15 czerwca do 10 grudnia 2015 roku. W ramach tegorocznego projektu oferujemy: • możliwość skorzystania z bezpłatnej oferty Ośrodka Informacji dla Osób Niepełnosprawnych działającego w siedzibie PCPR w Wadowicach, ul. Mickiewicza 15 oraz w piątki w siedzibie Ośrodka Wspierania Rodziny w Andrychowie, ul. Metalowców 10. Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych działa na podobnych zasadach jak dotychczas. Dyżury pracowników odbywają się w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 9.30 do 15.30, we wtorki w godz. 10.00 do 17.00. Ośrodek zapewnia możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej, po uprzednim uzgodnieniu terminu. Dyżury prawnika odbywać się będą w każdy II i IV -y wtorek miesiąca w godz. 15.30 do 18.30. • możliwość udziału w Grupie Wsparcia dla Rodzin osób po kryzysach psychicznych z terenu powiatu wadowickiego. Grupa działać będzie od czerwca do grudnia 2015 roku. Pierwsze spotkanie odbędzie się 30 czerwca (wtorek) o godz. 17.30 w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy w Wadowicach, ul. E. i K. Wojtyłów 16. Udział w grupie jest bezpłatny. Planujemy 10 spotkań z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem z doświadczeniem pracy z osobami po kryzysach psychicznych i ich rodzinami.


 «  1 2 3 4 5  »